Wayusa Brown - drcená (50 g)

99 Kč
Skladem

Tradiční forma wayusy pro přípravu krátkým povařením, která je charakteristická jemným karamelově nasládlým aftertastem. Bez složek způsobujících hořkost nebo trpkost.

Příprava: do 1l studené vody nasypte 3-5 polévkových lžic drcených listů, přiveďte k varu a nechejte povařit na mírném ohni cca 3-5 minut. Jednou převařené listy lze znovu 2-3x převařit, vždy přidejte 1-2 lžíce čerstvých listů.

 

FERMENTOVANÉ DRCENÉ LISTY

Tato wayusa pochází od indiánské komunity Šuarů z jižního Ekvádoru. Pěstují ji v povodí řeky Río Zamora, jejímž původním názvem je označena - Yaya Mayu. Její ručně drcené listy prošly sušením na slunci, rozdíl v podnebí ale způsobuje odlišnou chuť než má wayusa z povodí řeky Napo. Ta je také zemitá ale její aftertaste je karamelový. Obvykle stačí povaření listové drtě po dobu 3 minut, pro silnější nálev 5 minut. Milovníci výraznějších chutí mohou bez obav nechat nálev povařit i delší dobu, tzv. přetažení a hořkost u wayusy nehrozí. 

Narozdíl od své sestry cesmíny paraguayské má wayusa díky absenci hořkých složek a obsahu theobrominu mírně nasládlý aftertaste (cukr samozřejmě neobsahuje). Povzbuzující složkou je kofein, kterého obsahuje cca 90-110 mg / 2dl, tedy o něco méně než káva. L-theanin, aminokyselina, která působí na mozkovou aktivitu uklidňujícím účinkem, způsobuje, že povzbuzující efekt wayusového nápoje je pozvolný a déle trvající.

95% světové produkce wayusy pochází z ekvádorské Amazonie, z povodí řeky Napo. V Kičua jazyce místních lidí znamená "silný" nebo "síla".

 

Může být příjemnou alternativou k maté. :-)

Kategorie: Nečaje - Non-teas
Styl: hnědá - fermentované drcené listy
Země: Ekvádor
Hmotnost: 50 g
Zpět do obchodu